Pokiaľ ide o deti, na prvom mieste by vždy mala byť bezpečnosť. Rovnako tak to určite platí aj v prípade detskej spánku. V tomto návode sa môžete dočítať o všetkom, čo sa týka bezpečnosti detských poschodových postelí a palandy - od základných funkčných požiadaviek až po tipy, ako dosiahnuť maximálnu bezpečnosť, keď palandu zostavíte vo vašej domácnosti.
Požiadavky na bezpečnosť detských poschodových postelí
Pevnosť a stabilita detskej poschodovej postele sú nevyhnutné pre zabezpečenie pocitu bezpečia a pohody vášho dieťaťa. Pri výrobe všetkých poschodových postelí na Bezvapostele.cz patria medzi hlavné priority bezpečnosť. Je tu kladený veľký dôraz na pohodlie, dostatočnú podporu a stabilitu. Všetky detské poschodové postele sú kontrolované z hľadiska bezpečnostných noriem tak, aby sa vylúčili všetky vady, ktoré by mohli ohroziť vaše deti.
Pokyny pre používanie detských poschodových postelí
- Horné lôžko na poschodovej posteli by nemali používať deti do 5 rokov
- Presah horného bezpečnostného zábradlia nad matracou by mal byť aspoň 12 cm
- Zamedzte používaniu detskej palandy ako hracej lezeckej steny
- Horné lôžko poschodovej postele by malo používať vždy len jedno dieťa
- Ideálna výška matraca do horného lôžka palandy by nemala presiahnuť 16 cm, aby zábrana plnila správnu funkciu
- Detskú poschodovú postel vždy dobre ukotvte, ideálne k stene
Naša kontrola bezpečnosti a stability
Každá detská poschodová postel sa podrobuje starostlivej bezpečnostnej kontrole pred tým, než dorazí do ponuky na Bezvapostele.cz. Posudzuje sa celková kvalita a spracovanie postele s ohľadom na bezpečnosť a odporúčané české normy. Vďaka týmto kontrolám je zabezpečené, aby sa všetky palandy predávali len v bezpečnom vyhotovení bez akýchkoľvek vad, ktoré by mohli viesť k zraneniu detí.
Medzi hlavné kontrolované prvky bezpečnosti patria predovšetkým celková stabilita postele, bezpečnostný zábradlí na hornom lôžku, spracovanie rebríka pre výstup na hornú postel, systém upevnenia palandy a spracovanie návodu k používaniu. V prípade zistenia akéhokoľvek problému nie je takáto poschodová postel zaradená do našej ponuky.
Hlavné požiadavky a odporúčané normy pre poschodové postele
- Poschodové postele, ktoré sa predávajú v Českej republike, by mali zodpovedať súčasným bezpečnostným predpisom podľa európskej normy EN 747 – 1.
- Konštrukcia palandy by mala byť pevná a nesmie mať žiadne ostré hrany alebo rohy, ktoré by mohli spôsobiť poranenie.
- Použitá matrac musí dobre sadnúť na postel, jednotlivé laty roštu by nemali mať medzery väčšie ako 8 cm.
- Horné lôžko by malo mať na oboch stranách bezpečnostné zábradlo výšky aspoň 14 cm nad matracou. Medzery v konštrukcii palandy by mali byť také, aby sa dieťa nemohlo nijako zaseknúť alebo prekĺznuť.
- Otvor pre prístup na horné lôžko a rebrík by mali mať šírku minimálne 30 cm. Jednotlivé stupne rebríka by mali byť 3 cm široké vo vzálenosti cca 20 cm od seba.
Bezpečnostné pokyny pre používanie detských poschodových postelí
Výrobné dielne vykonávajú všetky kontroly, aby bola zabezpečená bezpečná konštrukcia všetkých detských paland. Je však tiež na vás, aby sa pri montáži a používaní postele bezpečnosť neznížila. Preto tu uvádzame niekoľko pravidiel, ktoré pri ich dodržiavaní zabezpečia maximálnu bezpečnosť pri zostavovaní a následnom používaní poschodovej postele.
- Pri zostavovaní palandy postupujte opatrne a dodržiavajte všetky pokyny podľa montážneho návodu
- Nepoužívajte poschodovú postel, ak je niektorá súčasť poškodená alebo chýba
- Pred prvým použitím vykonajte kontrolu stability, funkciu bezpečnostného zábradlia, upevnenia schodíkov alebo rebríka a skontrolujte dotiahnutie všetkých spojov
- Túto kontrolu vykonávajte v pravidelných intervaloch – minimálne 1x za mesiac
- Dodržiavajte predpísanú nosnosť postele, zabráňte jej preťažovaniu
- Pred nákupom dobre zvážte veľkosť svojej izby, premyslite umiestnenie bezpečného prístupu
- Pri plánovaní umiestnenia palandy nezabudnite vziať do úvahy nielen dvere a okná, ale aj napríklad výšku stropu, osvetlenie alebo rozvody elektriny
Otázky / odpovede
Akú si zvoliť výšku poschodovej postele?
Nižšie poschodové postele s ložnou plochou horného lôžka cca 140 cm nad zemou sa budú lepšie udržovať a prípadnú výmenu prostieradla alebo posteľnej bielizne je možné ľahko vykonať „zo zeme“. Priestor pod takouto postelou je však nízky. U palandy sa na spodnú postel vzpriamene posadí len menšie dieťa.
Naopak u vyšších paland s ložnou plochou cca 150-160 cm nad zemou sa na spodnú postel posadí aj dospelá osoba. Pod vyššou postelou je tiež možné umiestniť napríklad pracovný stôl alebo skriňu. Pri variante vyšších poschodových postelí je však potrebné myslieť na celkovú výšku miestnosti.
Medzi matracom horného lôžka a stropom by malo byť aspoň 90 cm voľného priestoru.
Existuje nejaká možnosť, ako zvýšiť bezpečnosť poschodovej postele?
Použitie akýchkoľvek ochranných prvkov a zábran je najlepším riešením, ako zabrániť pádom. Účinnosť horného zábradlia na palande je možné zvýšiť použitím nasadzovacích textilných ochranných prvkov. Tieto prvky môžu slúžiť aj ako pekná farebná výzdoba. Vo špecializovaných predajniach zakúpite špeciálne závesné siete, ktoré je možné upevniť medzi posteľou a stropom. Miesto zvislého rebríka môžete použiť sklonený, po ktorom je výstup na horné lôžko oveľa príjemnejší. Nevýhodou je však väčší nárok na priestor.
Potrebujem do palandy špeciálnu matrac? Odlišuje sa matrac do bežnej a poschodovej postele?
Pokiaľ ide o zloženie, poschodové postele nevyžadujú žiadne špeciálne matrace. Len sa odporúča, aby na hornom lôžku nebola použitá matrac vyššia ako cca 16 cm, aby bola plne zachovaná funkcia bezpečnostného zábradlia. Veľmi často sú palandy v hornej vnútornej časti označené čiarou alebo štítkom, ktorý určuje maximálnu výšku matraca.
Od akého veku môže dieťa spať na palande?
Vývoj dieťaťa je veľmi individuálny a preto tu žiadne všeobecné nariadenie neexistuje. Závisí veľmi na tom, ako je dieťa šikovné, zvládne bezpečný výstup po schodoch alebo rebríku a tiež na výške ložnej plochy nad zemou. Všeobecné odporúčania uvádzajú, že pre deti do 5 rokov nie je používanie horného lôžka na palande príliš vhodné.
Môže na poschodovej posteli spať dospelá osoba?
Detské palandy sú obvykle navrhnuté tak, aby zohľadňovali váhu dieťaťa. Niektoré z pevnejších paland však majú takú konštrukciu, že bez problémov unesú aj váhu dospelého človeka.
Preto sa určite pozrite na maximálnu nosnosť postele, ktorú výrobca uvedie v popise. Nezabudnite však na to, že poschodová postel nie je určená pre dospelých a nezabudnite na bezpečnosť a pohodlie svojich detí.
Ako vybrať správnu detskú postieľku?
Výber detskej postieľky je závislý predovšetkým od veku dieťaťa, dostupného priestoru v miestnosti, ale aj od vašich osobných preferencií. Pri výbere je dôležité brať do úvahy nielen dizajn a materiál, ale aj bezpečnostné kritériá, nosnosť, výšku posteľnej dosky a prípadné možnosti nastavenia výšky.
Nezabudnite, že detské postieľky by mali byť vždy bezpečné, pevné a stabilné. V našej ponuke nájdete široký výber detských postieľok od rôznych výrobcov, ktoré spĺňajú všetky bezpečnostné normy a kvalitné požiadavky.