Pri výbere novej matrace je treba zohľadniť niekoľko faktorov, kým sa rozhodnete pre konkrétny model. Keď budete poznať správnu veľkosť požadovanej matrace, je potrebné sa zamyslieť nad vašimi spiacimi zvyklosťami a vybrať takú matrac, ktorá vám poskytne maximálne pohodlie. Každý človek má svoje špecifické požiadavky, podľa ktorých by sa mal pri výbere novej matrace riadiť. Typ roštu na posteli, vek, hmotnosť, poloha spánku a prípadné problémy so chrbticou sú najdôležitejšie vlastnosti, ktoré určujú ideálnu matrac.
Druhy matrací
V histórii sa k výrobe matrací používalo veľa rôznych materiálov. Na začiatku to bolo seno či slamu, neskôr pierko, žinenie alebo konopie. Približne od osemnásteho storočia sa začali používať pružiny, ktoré boli jednoducho zviazané špagátom. Dnešné moderné materiály sa vyznačujú veľmi dobrou elasticitou, prevetrávateľnosťou a dlhou životnosťou. Z akých materiálov teda v súčasnosti môžete vyberať?
Matrace z PUR peny
Polyuretánová pena je základný materiál pre výrobu lacnejších matrací. Verejnosti je známa pod označením „molitan“. Prednosťou sú dobrá pružnosť, tvarová stálosť a nízka cena. Nevýhodou je tu menšia priedušnosť a kratšia životnosť – rýchlejšie sa „preleží“. V ponuke matrací sa tiež môžete stre tnúť s pojmom RE pena, čo je akási penová drť, lisovaná spoločne s lepidlom do pevného bloku. Používa sa ako stredné jadro u ekonomických matrací.
Ukázať matrace z PUR peny.
Matrace z HR, alebo studenej peny
HR pena (z anglického High Resilience) alebo studená pena má vyššiu hustotu a disponuje skvelou pružnosťou a odolnosťou. Otvorená bunková štruktúra HR peny zabezpečuje veľmi dobrú priedušnosť. Studená pena nechladí, jej názov vychádza z výrobného procesu, keď „vypenenie“ prebieha za oveľa nižšiu teplotu než u PUR peny. Matrace zo studenej peny majú dvoj až viacnásobne dlhšiu životnosť než matrace z polyuretánu.
Ukázať matrace z HR studenej peny.
Matrace z pamäťovej peny
Viscoelastická pena, pamäťová pena – to sú spoločné názvy pre materiál so skvelou tvarovateľnosťou, poskytujúci vysoký komfort. Líná pena má otvorenú bunkovú štruktúru a pracuje so vzduchom. Pri uložení na matrac bunky peny „vypustia“ vzduch a pena sa vytvaruje presne podľa tvaru tela a chrbtice. Po prerušení zaťaženia bunky vzduch pomaly zpätně „nasajú“. Práca so vzduchom spôsobuje, že má tento materiál veľmi nízky spätný tlak a ani u dlho ležiacich užívateľov nevytvára preležaniny. Keďže nemá pamäťová pena nosnú funkciu, býva väčšinou len na povrchu matrace a kombinuje sa s nejakou nosnou vrstvou (najčastejšie PUR alebo HR pena).
Ukázať matrace s pamäťovou penou.
Pružinové a taštičkové matrace
Jadro týchto matrací tvorí kovová pružinová „kostra“, nasleduje separačná vrstva (kokos, pevná tkanina a iné) a povrchová vrstva, tvorená najčastejšie PUR, HR alebo línou penou. Lacnejšie pružinové matrace majú širšie pružiny typu Bonell, vzájomne spojené kovovými drôtmi. Vyššiu triedu predstavujú taštičkové matrace, kde je priemer pružín menší a každá pružina má svoj vlastný textilný obal (vrecko). Vďaka menšiemu priemeru a teda väčšiemu množstvu pružín na matraci dokážu vreckové matrace veľmi dobre rozložiť váhu užívateľa. Pružinové matrace sú všeobecne veľmi vzdušné a možno ich položiť aj na pevnú dosku.
Ukázať pružinové taštičkové matrace.
Latexové matrace
Vyrábajú sa z prírodného alebo syntetického latexového latexu. Prírodný latex je získavaný z kaučukového mlieka, umelý latex sa vyrába vypenením. Prírodný latex má dobré pružné vlastnosti, ale kratšiu životnosť. Preto sa často „mieša“ s latexom syntetickým. Keďže je latex mäkký materiál, často býva v matraci kombinovaný s nejakou výstužou – napríklad s kokosovou doskou. Latexové matrace majú vysokú hustotu, ktorá je základom pre vysokú životnosť.
Ukázať latexové matrace.
Sendvičové matrace
Je to všeobecný názov pre matrace spojené z niekoľkých rôznych materiálových vrstiev. Môže ísť o PUR penu, HR penu, línú penu, kokosovú dosku a iné materiály. Spájanie vrstiev môže byť riešené lepením (dnes už moderné ekologické bezrozpúšťadlové lepidlá), alebo sa vrstvy nelepia ale sú len vložené do akéhosi textilného „puzdra“. Výhodou nelepených matrací je vyššia vzduchová priedušnosť, kde vzduch môže voľne prechádzať stredom matrace. Nevýhodou tu môže byť nežiaduce „posun“ vrstiev napríklad pri rozopnutí a praní poťahu.
Potahy matrací
Na ochranu vašej novej matrace bude zcela iste slúžiť jej poťah. Pri používaní matrace dochádza k jej bežnému opotrebeniu, prípadne k zašpineniu alebo k kontaktu s vlhkosťou. Čím kvalitnejší bude matracový poťah, tým je pravdepodobnejšie, že matrace vydrží slúžiť dlhšie v maximálnom komforte. Pri hodnotení matracového poťahu by ste nemali prehliadnuť niekoľko dôležitých informácií:
- Z dôvodu ľahkej manipulácie pri praní by mal byť ideálny poťah rozopínateľný na dve polovice, tj. zips by mal byť dokola celej matrace
- Aby ste odstránili prípadné roztoče a iné mikroorganizmy, je výhodou, ak má poťah možnosť prania na 60°C
- Alergici a astmatici zcela iste ocenia matrace s antialergickými poťahmi. Ochrana proti roztočom tu môže byť „pasívna“ - napr. prešívaním poťahu strieborným vláknom. Alebo aktívna – napríklad poťahy so špeciálnymi probiotikami.
- Ak sa viac potíte, bude vhodný matracový poťah s drevným alebo bambusovým vláknom (Tencel, Bamboo a iné). Tieto vlákna veľmi dobre absorbujú vlhkosť a po prerušení kontaktu s telom sa zase rýchlo „vyvetrajú“.
- Ak vás matrace v zime chladí a v lete moc zahrieva, môžete vybrať matrac s poťahom Thermo 37°C, ktorý svojimi vlastnosťami dokáže udržať konštantnú teplotu v mieste kontaktu tela s matracom.
Ako si mám novú matrac vybrať?
Idální je použitie nášho sprievodcu výberom matrace, ktorý podľa niekoľkých zadaných parametrov vyberie matrace priamo na vašu postavu.
Privítajte vašu novú matrac
Vaša nová matrac môže byť doručená stočená do role, ale najčastejšie býva dodávaná vcelku (ako kváder). Predovšetkým teda u širších matrací 160 či 180x200 cm je s týmito rozmermi potrebné rátať pri následnom prevoze, pri vynášaní alebo inej manipulácii.
Matrace sú pri preprave balené do pevného igelitového obalu. Aby sa tento obal nepoškodil, je potrebné, aby manipuláciu s väčšími matracmi vykonávali vždy aspoň dve osoby. Navyše hmotnosť takejto „ dvojmatrace“ môže ľahko prekročiť 30kg.
Pri rozbaľovaní a odstraňovaní igelitového obalu buďte opatrní, aby ste matrac nepoškodili.
Keď budete matrac kladieť na posteľ, vyberte vhodnú tvrdosť strany. Väčšina matracov sa vyrába ako dvojtvrdostné s mäkšou a tvrdšou stranou. Tvrdosť strán býva väčšinou číselne označená na štítku u poťahu matrace. Vyskúšajte aspoň 2 noci na každej strane a následne vyberte tú, ktorá vám lepšie vyhovuje.
Dotazy / odpovede
Ako vybrať tvrdosť matrace?
Požiadavka na mäkkú matrac alebo naopak tvrdú matrac môže byť každého užívateľa odlišná. Všeobecným odporúčaním je, že pre ľahšiu hmotnosť užívateľa a prevládajúcu polohu spánku na boku, budú vhodnejšie mäkšie matrace. Naopak ťažším spáčom, alebo osobám spiacim na chrbte či na brušku, bude viac sedieť tvrdšia matrac.
Bezvapostele ponúkajú väčšinu matracov tzv. dvojtvrdostných – tj. z jednej strany o niečo mäkšie a z druhej tuhšie. Vďaka tomu sa značne znižuje riziko, že by vybraná matrac nevyhovovala.
Je do dvojlôžka lepšia veľká matrac vcelku, alebo 2 samostatné matrace?
Jedinou výhodou matrace vcelku je absencia stredového spoja medzi dvoma matracmi. Všetky ostatné výhody smerujú k dvom samostatným matracom. Každý z užívateľov si môže natáčať matrac na tú stranu tvrdosti, ktorá mu lepšie vyhovuje. S menšími matracmi sa ľahšie manipuluje, jednoduchšia je údržba a pranie poťahu. Dve samostatné matrace sú tiež nevyhnutné pre prípadnú funkciu polohovania roštu.
. Ak vyberáte posteľ s úložným priestorom a vyklápacími roštami, je vyklápanie určite ľahšie s dvoma samostatnými matracmi.
Čo je ortopedická matrac?
Ortopedická znamená, že má matrac pozitívny účinok na svaly a kĺby. Ak sa niekto v súvislosti s ortopédiou odvoláva na matrace, znamená to, že sú navrhnuté tak, aby pomáhali zmierniť bolesť a boli všeobecne pre telo prospešné.
Akú matrac vybrať pre dieťa?
Z hľadiska zloženia je vhodná väčšina bežne ponúkaných typov matracov. Ideálna matrac do detskej postele sú klasické penové, tak napríklad modely s výplňami typu kokosových vlákien. Malé deti pre ich častý pohyb po posteli vo spánku príliš nevyužijú tzv. zónovanie matrace. Optimálna výška matrace do detskej postele je cca 12 až 20cm.
Je normálny neobvyklý zápach po rozbalení novej matrace?
Špecifická vôňa je u novej matrace normálna, najmä u matracov s pamäťovou penou, RE penou alebo u matracov dodávaných v rolách vo vákuu. Peny obsahujú niektoré chemické látky, ktoré zaisťujú kvalitu a pružnosť matrace. Najrýchlejším spôsobom, ako odstrániť tento zápach, je nechať matrac niekoľko dní v dobre vetranom priestore. Zápach tak úplne iste zmizne.
Aká je najlepšia matrac pre veľkých ťažkých užívateľov?
Niektoré matrace sú priamo navrhnuté tak, aby čo najefektívnejšie a najpohodlnejšie uniesli váhu ťažšej osoby. Často za účelom rozloženia veľkej hmotnosti bývajú vyztužené nejakou špeciálnou vrstvou (kokosová doska a iné...). Ideálnou voľbou sú skôr tuhšie matrace, ktoré väčšiu zaťaženie ľahšie absorbujú. U každej matrace uvádzame jej odporúčanú maximálnu nosnosť. Ťažší užívatelia by mali vyberať z kategórie matracov s nosnosťou aspoň 135 Kg.
Moja nová matrac je príliš tvrdá. Čo mám robiť?
Po rozbalení sa najprv musí nová matrac prispôsobiť izbovej teplote, čo jej môže zabrať až jeden deň. Ďalej sa potom matrac až 14 dní pri pravidelnej zaťaži prispôsobuje svojmu novému užívateľovi. Predovšetkým potom u matracov s línou penou dochádza v prvých dňoch k postupnému otváraniu bunkovej štruktúry peny a matrac získava svoje potrebné vlastnosti.
Pokud si ani po dvoch týždňoch telo na novú matrac nezvykne, je dobrým riešením pre zmäkčenie povrchu tzv. pristýlka, alebo topper z líné peny. Ide o cca 4-8 cm tenkú prídavnú matrac, ktorá sa dokáže výborne tvarovať a prispôsobiť telu.